Avşa Adası Plajları ve En Güzel Koyları Hangileridir? Nerede Denize Girilir?

Avşa Adası Plajları; turkuaz mavisi suları, sıcacık kumsalları ve cıvıl cıvıl kuş sesleri ile her yıl binlerce turisti kendine çekiyor. 

Adanın merkez sahilinde yer alan Avşa plajı, çoğu ziyaretçinin tercih ettiği yerlerden biridir. Yaklaşık 3 kilometre uzunluğunda olan sahil, denizin tadını çıkarmak için mükemmel bir yerdir. Burada hem kumsalda güneşlenebilir hem de denize girebilirsiniz. Plajda tuvalet, duş ve kafeterya gibi olanaklar da mevcuttur.

Ancak adanın sadece merkez sahili değil, çevresindeki koylar ve plajlar da ziyaretçilerin beğenisini kazanmaktadır.

AVŞA ADASI PLAJLARI VE KOYLARI

Altınkum koyu
Çınar koyu
Tavşanlı koyu
Manastır koyu
Karadut koyu
Beyaz saray koyu
Kumtur koyu
Mavikoy Yiğitler köyü koyu

ALTINKUM KOYU

Altın kum koyu adanın en çok ziyaret alan koyudur. Adını koyda bulunan altın sarısı granit kumundan almış Altınkum koyu 100 metrere kadar derinleşmeyen sakin denizi ile genelde çocuklu ailelerin tercih ettiği bir koyumuzdur koyda balık restoranlarında taze balıklar ve Girit mezelerinden tadıp dj performanslarıyla köpük partilerine katılabilirsiniz.

Yiğitler Köyü’ne oldukça yakın bir mesafede yer alan Altınkum Koyu, Avşa Adası’ndaki en popüler koylardan biridir. Koyun bir tarafında, adını kayaların şahini andıran Şahin Tepesi yer alır. Şahin Tepesi’nde restoran da bulunmaktadır, böylece güneşlenme ve yüzme arasında dinlenmek ve lezzetli yemekler yemek için ideal bir yerdir. Detaylı bilgi için Avşa Yemek Yerleri, Avşa’da Ne Yenir? sayfamızı ziyaret edin. 

ÇINAR KOYU

Çınar koyu çarşaf gibi denizi ve koyda bulunan tarihi çınar ağacından sebeb adanın uğrak koylarından biridir koyda 3 tane et ve balık restoranları bulunmaktadır. Bu restoranlar ayrıca beac hizmeti vermektedir cuzzi fiyatlarla şezlong &şemsiye kiralıyayıp eşsiz gün batımını bekleyebilirsiniz

Manastır Koyu

Manastır Koyu adını tarihi manastır dan almış şirin ve küçük bir koydur manastırdan defineciler den sebeb çok bir eser kalmasa da hala tarihi kalıntılar bulunmaktadır bu şirin koyda denize girip tarihi kokuyu solumak mümkündür

Karadut koyu

Altınkum Koyu’ndan sonra sıradaki popüler koy ise Karadut Koyu’dur. Uzun bir plaja sahip olan Karadut Koyu, plaja yakın iki çay bahçesi ile birlikte tatilcilerin beğenisini kazanmaktadır. Adını burada bol miktarda yetişen karadut ağacından alan bu koy, doğal bir güzelliğe sahiptir.

Koyda inanılmaz derecede güzel kaynak suyu bulunmaktadır. Bu sudan kana kana içmek için koya gelenler vardır. İçinde 3 tane restoran olan koyumuzda karadutların tadına bakıp suyundan kana kana içip sakin denizinde yüzebilirsiniz.

Kumtur koyu

Kumtur koyu Ayanya Beach’ in yanında çok uğrak olmayan sakın sessiz bir koydur. Ssakinliği sevenlere tavsiye ediyoruz. Koyda herhangi bir işletme olmadığından mutlaka giderken temel ihtiyaçlarınızı merkezdeki marketlerde karsılamanızı önemle tavsiye ediyoruz.

Beyaz Saray Koyu

Beyaz Saray Koyu’nda Beyaz Saray Otel’i bulunmaktadır ve otel sadece kendi otel müşterilerine hizmet vermektedir. Bu koyumuza gitmek isteyen tatilcilerimizin, temel ihtiyaçlarını merkezdeki marketlerde karşılamaları önem arz etmektedir

Yiğitler Köyü ve Koyu

Yiğitler Köyü, Avşa Adasının güney bölgesinde yer almaktadır ve burada da denize girilebilir. Köyde iki türbe bulunmaktadır ve bu türbeler de ziyaret edilebilecek yerler arasındadır.

Yiğitler köyü genelde yerli halkın yaşadığı uzunca bir sahile sahip otantik ve şirin bir köydür. İçerisinde çok sayıda otel apart pansiyon bulundurmaktadır. Limanı olan bu köyümüzde balıkcılardan taze balıklar alıp. Masa hizmeti veren işletmelerde pişirtip afiyetle yiyebilirsiniz

Tavşanlı Koyu

Tavşanlı koyu adını adada yaşayan yabani tavşanlardan almıştır ‘ koyda beaz hizmeti veren et ve balık restoranları bulunmaktadır. Doğa severlerin mutlaka uğraması gereken bu koyumuzda gün batımını izlemeden tatilinizi bitirmemenizi önemle tavsiye ediyoruz.

Avşa adası plajları ve koylarına, ada merkezinden hareket eden minibüs ve belediye otobüsleri  ile 10-15 dakikada ulaşabilirsiniz yazabiliriz. Koyların bir çoğunda market bulunmadığından sigara ve benzeri ihtiyaçlarınızı merkezde bulunan marketlerden temin edebilirsiniz.

Avşa Adası’nda sadece kadınlara özel bir plaj da bulunmaktadır. Kadınlar Plajı olarak adlandırılan bu plajda, sadece kadınlar güneşlenebilir ve denize girebilir. Ancak bu plajda kafe ya da tuvalet gibi olanaklar mevcut değildir.
Avşa adası plajları, Avşa Adası’nın doğal güzellikleri arasında yer almaktadır ve ziyaretçilerin tatil deneyimlerine renk katmaktadır. Masmavi suların, güneşin ve kumların keyfini çıkarmak için, bu koyları ziyaret etmenizi şiddetle tavsiye ederiz.