Avşa Adası

Avşa Adası, Marmara bölgesindeki Balıkesir iline bağlı bir adadır. Temiz havası ve güzel sahilinin yanı sıra, eşsiz doğal güzellikleri ile dikkat çekmektedir. Özellikle İstanbul, Erdek ve Tekirdağ’dan kalkan deniz otobüsleri ile kolayca ulaşılabilir.

Avşa Adası, Kapıdağ yarımadası civarındaki ada grubu içinde yer almaktadır. Geçmişte Araplar, Rumlar ve Türkler gibi pek çok millet adada yaşamıştır. Bizans Dönemi’nde savunma amaçlı kullanılan ada, daha sonra Türkleşen Araplar nedeniyle Osmanlı Dönemi’nde Araplar Adası olarak anılmıştır. 1923’te yapılan mübadele antlaşması ile adada yaşayan Rumlar Yunanistan’a gönderilmiş ve adaya Türkler yerleştirilmiştir. Ada, 1930’lardan itibaren Avşa Adası olarak anılmaktadır.
Avşa Adası, her yıl yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağıdır. Ada, turizm açısından önemli bir bölge olduğu için her yıl pek çok turist ziyaret etmektedir. Ada, yaklaşık 3 bin kişilik bir nüfusa sahiptir ve pek çok otel, pansiyon gibi konaklama tesisleri bulunmaktadır. Özellikle yaz ayları ve resmi tatillerde fiyatlar yükselmekte olduğundan, planlı tatil yapmak isteyenler önceden rezervasyon yaptırmaları tavsiye edilir.
Avşa Adası’nda gezilecek yerler arasında sahiller, plajlar, antik kalıntılar, tarihi camiler, Rum evleri, yürüyüş parkurları gibi pek çok seçenek bulunmaktadır. Adada ayrıca su sporları, tekne turları, atv safarisi, bisiklet turları, deniz paraşütü, dalış gibi aktiviteler de yapılabilir. Turistler ayrıca adanın yerel yemeklerini tatma fırsatı da bulabilirler. Ada, zengin mutfağı ile de dikkat çekmektedir.

Avşa Adası ve Avşa Otelleri
Avşa otelleri kapak
Avşa'yı Keşfet
Akvaryum Butik Otel Avşa -5

Avşa Adası Nerededir? Nasıl Gidilir?

Avşa Adası, Türkiye’nin Marmara bölgesinde yer alan bir ada. Balıkesir iline bağlı olan ada, Kapıdağ Yarımadası çevresindeki adalar grubu içinde yer alıyor. Temiz havası, güzel sahilleri ve turistik aktiviteleri ile sık sık ziyaret edilen bir yer.

Özellikle İstanbul’dan her yıl yerli turistlerin yoğun ilgisiyle karşılaşıyor. Adanın konumu, İstanbul, Erdek ve Tekirdağ’dan kalkan deniz otobüsleri ve feribotlarla rahatlıkla ulaşılabilmesini sağlıyor. Ayrıca, Eskişehir, Bursa, İzmir gibi yakın illerden gelen ziyaretçiler de önce Erdek iskelesine gitmeleri gerekiyor. Buradan Adalar 1, Gestaş veya Marmara Roro arabalı gemileriyle adaya geçiş yapabilirler.

Avşa Adası’nın turistik mekanları arasında geniş kumsalları, plajları ve deniz sporları imkanları yer alıyor. Ayrıca, adada gezilebilecek tarihi mekanlar, restoranlar ve kafeler de bulunuyor. Tatilciler, doğal güzellikleri keşfetmek ve güneşin tadını çıkarmak için adayı ziyaret ediyorlar.

Avşa Adası-İstanbul Ulaşım, Avşa-Bursa Ulaşım, Avşa-Erdek Ulaşım Ne Kadar Sürmektedir?

Avşa Adası, Marmara bölgesinde bulunduğu için çevre şehirlere ve adalara oldukça yakın bir konumdadır. Özellikle İstanbul, Bursa, İzmir gibi büyük şehirlerden kolaylıkla ulaşım sağlanabilir.

Avşa Adası’na en yakın ilçe olan Erdek’e yaklaşık 2 saatlik bir mesafe vardır. Erdek’ten feribotlar ve deniz otobüsleri ile adaya ulaşmak mümkündür.

İstanbul’a yaklaşık 2.5 saat uzaklıkta olan Avşa Adası’na İstanbul’dan da feribotlar ve deniz otobüsleri ile ulaşmak mümkündür.

Avşa Adası, Balıkesir ilinin Marmara ilçesine bağlıdır ve ilçe merkezine yaklaşık 11 km uzaklıktadır. Ayrıca Bursa’ya yaklaşık 120 km, İzmir’e yaklaşık 360 km mesafededir.

Avşa Adası çevresindeki diğer adalar ise Marmara Adaları olarak adlandırılmaktadır. Bunlar arasında en yakın olanı Marmara Adası’dır ve Avşa Adası’na yaklaşık 30 dakikalık mesafededir. Büyükada ve Heybeliada gibi İstanbul’a yakın adalar da Avşa Adası’na mesafeleri sebebiyle ziyaret edilebilir.